FAQ - často kladené otázky - kurz Paříž

 

 

Jak se dostanu z letiště do centra Paříže?
Doporučujeme cestu příměstským vlakem, z terminálu letiště CDG 2 přímo do centra Paříže. Jedná se o linku RER B, jezdí poměrně často a doba jízdy do Paříže je něco kolem 30-40 minut. Cesta stojí 10 EUR. Jízdenky se prodávají v automatech na mince nebo platební karty, případně je možné využít prodejní místo jízdenek, kde je možné koupit i další lístky nebo několikadenní jízdenky pro návštěvníky Paříže. Dle našich zkušeností stačí koupit samostatné jízdenky na vlak do centra + balíček jízdenek (Carnet, 10 jízdenek, cena 14.50 EUR).
Z letiště můžete dále jet autobusem nebo si vzít taxi (cena do centra cca 50 EUR).


Jak se vyznám v pařížské dopravě?
V informační kanceláři na letišti, v metru, v hotelu získáte zdarma přehlednou mapu linek pařížského metra. Síť linek metra je poměrně hustá, snadno se v ní vyznáte a metro jezdí poměrně spolehlivě a v častých intervalech.

Mapu si můžete stáhnout také předem z internetu, např. zde: http://www.ratp.fr/informer/pdf/orienter/f_plan.php?fm=pdf&loc=reseaux&nompdf=metro
S cestou z letiště do vybraného hotelu vám rádi poradíme, stejně tak navrhneme cestu, kterou se dostanete z hotelu na místo focení.   V centru Paříže a na místech focení se můžeme bez problémů pohybovat pěšky, vše se dá celkem rozumně projít bez použití hromadné dopravy.  Na celý kurz by mělo stačit +/- 10 lístků na metro.
Pokud budete mít zájem, je možné domluvit se s lektorem a cestovat s ním (letecky). Lektor vám rád pomůže s jízdenkami a cestou do hotelu. Můžete také samozřejmě bydlet ve stejném hotelu a mít vše ještě jednodušší. Domluvit se můžete s předstihem e-mailem nebo telefonicky.Neumím francouzsky, zvládnu to?

Jasně! :-) Vystačíte i s angličtinou, hodit se budou třeba jen základní fráze. Zbytek zvládneme, rádi vám pomůžeme. Paříž je moderní město a není prakticky problém domluvit se anglicky, často i německy.Jaký hotel vybrat?

Každý podle svého gusta (a peněženky :-) )  Je možné bydlet v motelu/hostelu za 30 EUR na noc, stejně tak ve slušném hotelu ** nebo ***  za cca 80 EUR na noc, nebo můžete bydlet na prestižní adrese za 200 EUR. Záleží na vás. Mohu doporučit hotel podle Vašich preferencí tak, abyste byli blízko centra nebo ušetřili.  Doporučuji podívat se na nabídku na serveru www.booking.com.  Funguje v češtině.Kam zajít na snídani / oběd / večeři?

V Paříži jsou na každém druhém rohu restaurace, bistra, kavárny, pekařství a samozřejmě také fast foody.
Snídani můžete mít v hotelu, levněji většinou vyjde, když si ráno zajdete na snídani do bistra za rohem (8-12 EUR, podle druhu snídaně). Oběd a večeři můžete pořídit za 20-30 EUR na osobu. Nebo si koupíte do ruky něco dobrého v pekařství / marketu a sednete si na lavičku v parku, jak to často dělají turisté i místní.Jak dobře musím umět fotit?

Budou vám stačit základní znalosti fotografování a ovládání vašeho přístroje. Vše ostatní vám vysvětlíme, navrhneme vhodnou kompozici i nastavení fotoaparátu. Vždy je samozřejmě více možností, které si vysvětlíme a zkusíme, jaký to bude mít výsledek.Jaké vybavení je nezbytné?

Kromě vlastního fotoaparátu velmi doporučujeme stativ. Stačí obyčejný, s délkou ve složeném stavu kolem 50 cm, abyste jej mohli mít v příručním zavazadle v letadle (rádi doporučíme, ty nejjednodušší cenově začínají někde kolem 1500 Kč - lepší nějaký než žádný). Nebo nějaký mini-stativ. Obejdete se i bez něj, ale na večerní a noční foto bude lepší jej mít.
Ke stativu se hodí dálková spoušť (drátová nebo bezdrátová), drátová stojí kolem 300 Kč a usnadní focení ze stativu. Dá se nahradit samospouští. Ostatní vybavení je volitelné – polarizační filtr, přechodový nebo ND filtr, to už záleží na vás.  V případě nepřízně počasí se bude hodit pláštěnka (igelitový obal) na fotoaparát.Jaká je bezpečnostní situace v Paříži?

Na bezpečnost v ulicích dohlížejí hlídky policie, jsou vidět ve větší míře, než je tomu u nás. Hlídají také v metru, na letišti, nádraží a na turisticky exponovaných místech. Při vstupu do památek nebo velkých obchodů je třeba projít kontrolou zavazadel a v některých případech i detekčním rámem. Vše je děláno pro zvýšení bezpečnosti návštěvníků. Žádné zásadní omezení to pro návštěvníky neznamená a ani při posledním kurzu v říjnu 2017 nebyla ve městě znát atmosféra strachu nebo nebezpečí. Samozřejmě nic není možné podceňovat, ale na to si musíme, bohužel, v dnešní době zvykat a podobná opatření jsou běžná i v jiných větších městech v Evropě.Mám si objednat cestovní pojištění?

Určitě ano. V případě jakéhokoliv zdravotního problému je lepší mít sjednáno komerční cestovní pojištění, nad rámec českého zdravotního pojištění, které zajišťuje jen neodkladnou péči a pomoc při úrazu.
V rámci cestovního pojištění je možné i pojištění zavazadel a cena je poměrně příznivá. Rozhodně doporučujeme.Co když bude celý den pršet?

V nepřízni počasí, což se stát může, dohodneme společně možnosti a něco vymyslíme.
Počasí nelze předvídat a termín kurzu je daný dlouho dopředu. Pokud bychom měli tu smůlu, že bude pršet celý den, zkusíme vše zvládnout s deštníkem v ruce nebo se přesuneme na místa, kde na nás pršet nebude (máme náhradní plán!).  Zatím se nikdy nestalo, že by byl celý den kurzu nepřízní počasí pokažený. Držme si palce.